ג'יני - בית ספר למוזיקה: info@g-music.co.il ,0586-508-502
סולמות מוזיקליים

באנו לעשות סדר בנושא התאורטי המדובר והחשוב ביותר בעולם המוזיקה: סולמות מוזיקליים.

מה זה סולם?
בפשטות: חומר הגלם שממנו עשויה המוזיקה. כשצייר מתחיל לצייר ציור חדש, הוא שם על פלטת הצבעים את סט הצבעים איתו ירצה לעבוד. כשפסל מתחיל לפסל, הוא בוחר האם לעבוד עם חימר, ברזל או זכוכית. כשמוזיקאי מתחיל להלחין, הוא בוחר "סט" צלילים שיתאימו לאווירה אותה הוא רוצה להעביר. סט הצלילים הזה נקרא סולם.
צייר יכול לבחור מראש לצייר אך ורק בצבעים חמים, אך לפעמים רק כשיסיים את הציור – ישים לב שבחר בסט צבעים מסוים. כך גם לגבי המוזיקאי – מלחין יכול לבחור סולם מראש, או לגלות בדיעבד איזה סולם יצא.

שני הסולמות הפופולרים ביותר בעולם המערבי כיום, הם "מז'ור" ו"מינור". אנו ב"ג'יני" מעריכים שכ-90% מהמוזיקה שאתם שומעים ברדיו הישראלי, משתמשת באחד מ-2 הסולמות הללו. מקובל לומר שסולם מז'ורי מעביר תחושת שמחה, ואילו סולם מינורי תחושת עצב. מעניין לדעת שישראל היא אחת המדינות העשירות ביותר בעולם בשירים מינוריים, כלומר עם גוון של עצב. אפילו ההמנון הלאומי, "התקווה", מבוסס על סולם מינור.
הסולם הפשוט, המוכר והפופולרי ביותר בעולם היום הוא דו מז'ור. סט הצלילים הוא דו, רה, מי, פה, סול, לה וסי.

ישנם עוד סולמות רבים, שמעבירים תחושות שונות. כל תרבות עיצבה לעצמה את הסולמות המרכזיים שלה, לפי כללי האסתטיקה שלה. התרבות המערבית אימצה את המז'ור והמינור כסולמות מרכזיים רק במאה ה-17, ועד אז היו סולמות עיקריים אחרים שהיו השימושיים ביותר, שנקראו "מודוסים". במוזיקה ערבית קוראים לסולמות "מקאמים", ויש היום כ-40 מקאמים עיקריים, ועוד מאות מקאמים פחות שימושיים. דוגמאות לסולמות אחרים שקיימים במגוון תרבויות: סולם בלוז, סולם פנטטוני, סולם כרומטי, סולם טונים שלמים ועוד.
כדאי להוסיף שסולם הוא יותר מאשר סט של צלילים. סולם מכיל מאפיינים נוספים, למשל היררכיה פנימית בין הצלילים. לדוגמה, בסולם דו מז'ור, דו הוא הצליל החשוב ביותר, ולכן מנגינות רבות שמבוססות על סולם זה – יסתיימו בצליל דו. מי וסול חשובים גם הם, אבל לא כמו דו. סי הוא טון מוביל, שיוצר מתח שנפתר ברגע שמגיעים אחריו לדו. פה הוא צליל מעבר שבד"כ מוביל למי.

ולמה מוזיקאים מנגנים סולמות?
סולמות הם הבסיס החשוב ביותר להבנת התאוריה של המוזיקה. אפשר לומר שסולמות הם השלד גם של מנגינות וגם של אקורדים. לדעת סולמות עוזר למוזיקאי להשתפר בכל תחומי המוזיקה: אילתור, הלחנה, נגינה משמיעה, קריאת תווים, קריאת אקורדים, למידת מנגינות בעל-פה ועוד. הדרך הטובה ביותר ללמוד ולהבין סולמות היא "דרך הידיים". לנגן סולמות עוזר להטמיע את החומר בראש ובגוף.

יש לנו בג'יני מאגר של יותר מ-100 מורים שישמחו לעזור לכם לעבור על החומר וללמוד סולמות. רק ספרו לנו איזה כלי וסגנון מעניין אתכם, מאיפה אתם, ומה עוד חשוב לכם לגבי המורה לנגינה – ואנחנו נמצא לכם את "האחד", ונלווה אתכם בתהליך.

✨הזמן הטוב ביותר להגשים חלומות הוא עכשיו✨

* פעילים באיזור י-ם, ת"א, ר"ג וגבעתיים.
☎ 0586-508-508 אפשר גם בווטסאפ!