ג'יני - בית ספר למוזיקה: info@g-music.co.il ,0586-508-502

כתיבה: אורי אלוני

סוגי פסנתרים

יש שני סוגים של פסנתרים: פסנתר אקוסטי ופסנתר חשמלי.

הפסנתרים האקוסטיים מתחלקים גם הם ל-2 סוגים: "פסנתר עומד" שיכול להיקרא גם "פסנתר קלאסי" או "פסנתר רגיל", והסוג השני – "פסנתר כנף". פסנתר כנף זהו פסנתר גדול במיוחד, בעל עוצמת צליל חזקה, ומיועד בד"כ לאולמות קונצרטים ולא לבית רגיל.

כך שיש שאלה אחת עיקרית שתצטרכו להחליט לגבי לפני שאתם קונים פסנתר: האם תרצו פסנתר חשמלי או פסנתר עומד.

פסנתרים אקוסטיים   פסנתר חשמלי
פסנתר עומד / קלאסי / רגיל פסנתר כנף פסנתר חשמלי
   

באופן כללי, מי שרוצה ללמוד נגינה על פסנתר – עדיף שיהיה לו פסנתר אקוסטי – זהו הכלי המקורי, "הדבר האמיתי", מומלץ להתרגל אליו ולבחור בו. עם זאת, יש כמה יתרונות לפסנתר חשמלי:

 • ניידות. אפשר להזיז אותו יחסית בקלות ולא צריך הובלה. ניתן לשנות את מקומו בבית בכל עת, ולהכניסו לרכב פרטי. פסנתר אקוסטי דורש הובלה מיוחדת (מעל 500 ש"ח להובלה בתוך העיר) ובד"כ גם הזמנת מכוון פסנתרים לאחר כל הובלה (מעל 300 ש"ח).
 • שליטה בווליום ואוזניות.אפשר להתאמן עם אוזניות, כך שרק הנגן ישמע את עצמו ולא כל שאר בני הבית והשכנים. אפשר גם להתאמן ללא אוזניות, ולהנמיך את הווליום.

מחירים

אפשר למצוא פסנתר אקוסטי וחשמלי בכל מחיר, החל ממסירה בחינם ועד עשרות ומאות אלפי שקלים.

איפה לחפש?

אפשר למצוא פסנתרים חדשים ומשומשים בחנויות פסנתרים ברחבי הארץ, אבל אם אתם רוצים לקנות משומש (מומלץ מאוד, זה חוסך המון כסף!) – הכי כדאי לחפש באתר האינטרנט "יד 2". לפעמים יש מציאות גם בקבוצות פייסבוק: "כלי נגינה יד שניה", "כלי נגינה וציוד למוזיקאים יד-2", "הבמה – כלי נגינה למכירה / החלפה", "כלי נגינה ונגנים", "קקטוס – כלי נגינה יד שניה" ועוד. יש אתרי אינטרנט ולוחות נוספים, אך נכון לעכשיו – אתר האינטרנט "יד 2" הוא הפעיל מכולם. קניה מחנות פסנתרים, גם אם משומש, תעלה יותר מאשר רכישה מאדם פרטי.

איך בודקים שהפסנתר המשומש עובד?

עוברים ולוחצים אחד-אחד על כל 88 הקלידים של הפסנתר כדי לוודא שהם עובדים, בודקים אם הפדאלים עובדים, בודקים את מצבו הפיזי (האם הוא שרוט, בלוי וכו'). במקרה ויש תקלות, בלאי וכו' – הגיוני יהיה לבקש הנחה במחיר. אם יש בעיה או תיקון הכרחי עבור הנגינה – כדאי להתייעץ עם מתקן פסנתרים לגבי עלות התיקון, ולקזז ממחיר הפסנתר.

פסנתר אקוסטי

אם אתם חושבים שתישארו בשנים הקרובות בבית שאתם נמצאים בו כרגע, או אם אתם מוכנים לקחת על עצמכם את מחירי הובלת וכיוון הפסנתר במידה ותעברו – כדאי לכם לחפש פסנתר אקוסטי.

 • מחיר פסנתר אקוסטי חדש: ממש טובים וחדשים לגמרי עולים כ-20,000 ש"ח ויותר, אפשר למצוא גם ב15,000. פשוטים יותר אפשר למצוא גם ב-5,000.
 • מחיר פסנתר אקוסטי משומש: אפשר למצוא יחסית בקלות פסנתרים משומשים וטובים ב-10,000, עם 5,000 אפשר למצוא פסנתרים ישנים אך טובים, ועם 3,000 אפשר למצוא פסנתרים פשוטים במצב טוב. ב-1,500 ופחות (ואפילו בחינם) אפשר למצוא פסנתרים מדגמים פחות טובים ובמצב לא טוב. הרבה אנשים מוסרים פסנתר או מוכרים במחיר מצחיק כי הם גרים בבניין, וההובלה עשויה לעלות יותר מהפסנתר עצמו.
 • חברות מומלצות: יש אינספור חברות. פסנתרים מגרמניה, צ'כיה, יפן ואיטליה נחשבים בד"כ לטובים במיוחד, אך בהרבה מקרים הם ישנים ובמצב פחות טוב. פסנתרים מרוסיה ובריה"מ נחשבים פשוטים במיוחד ופחות מומלצים, אך בד"כ הם חדשים יותר, שזה מהווה ייתרון.

פסנתר חשמלי

לְמה חשוב לשים לב?

 •  שלפסנתר יהיו 88 קלידים ולא פחות
 • שהקלידים יהיו "שקולים", כבדים, כלומר – עם התנגדות ללחיצה, כמו פסנתר אקוסטי. באורגנים למיניהם ההתנגדות היא קלה מידי. באנגלית קוראים לזה Hummer.
 •  מחיר פסנתר חשמלי חדש: ממש טובים וחדשים לגמרי עולים כ-7,000 ויותר, אפשר למצוא גם ב-5,000. אפשר למצוא גם דגמים פשוטים יותר של חברות טובות ב-3,000. אפשר למצוא פסנתרים של חברות לא מוכרות ב-1,500, פחות מומלץ.
 • מחיר פסנתר חשמלי משומש: אפשר למצוא פסנתרים חשמליים משומשים וטובים ב-3,000 או קצת יותר (באתר "יד 2"). לעתים רחוקות יש מציאות נדירות של משומשים טובים ב-2,000. של חברות לא מוכרות – אפשר למצוא ב-1,000, פחות מומלץ.

חברות מומלצות: Yamaha וגם  Roland הן המומלצות ביותר, ואחריהם Casio. הקלידים של Nord הם איכותיים ויקרים במיוחד, קיימים בהם שלל אפשרויות ואפקטים – שלא נחוצים לנגנים מתחילים.

היתרונות של חברות מומלצות:

 • הצלילים והסאונד נשמעים טוב יותר – חיקוי טוב יותר של פסנתר אקוסטי. כשקונים פסנתר חשמלי של חברה לא מוכרת, הצליל לעתים נשמע חשמלי, סינטטי ורחוק מהמקור. תפקידו של פסנתר חשמלי הוא לחכות בצורה הטובה ביותר את הפסנתר האקוסטי.
 • המרוקלים טובים יותר
 • מכשירים עמידים יותר
 • יש לחברות הללו ניסיון רב שנים והן יצרו דגמים רבים

 דגמים מומלצים:

 Roland – סדרת  FP

 Yamaha –  סדרת DGX כאשר מספר הדגם הוא 600 ומעלה

 Yamaha –  סדרת  Clavinova

 Yamaha –  סדרת  p-155

כמובן שיש עוד רבים וטובים, אבל אלו הם שכיחים במיוחד בשוק, אני מכיר אותם באופן אישי, ואפשר למצוא במחיר סביר (חדש 5,000-10,000, משומש 2,000-4,000).